بازدید کننده محترم، برای نمایش
بهترمتون
و رنگها در  وب سایت از
مرورگرفایرفاکس استفاده
نمائید.
درصورت نیازمی توانیداین
مرورگر
را از آدرس زیر دانلود نمائید.


نمونه گواهینامه ای ایی سی

  • بازدید امروز: 322
  • بازدید دیروز: 450
  • بازدید هفته: 5824
  • بازدید ماه: 29482
  • بازدید سال: 288898
  • کل بازدیدها: 4637089


EUROPEAN  CERTIFICATION  GROUP
New Logo/ Trade Mark for European Certification Group

آیا ایزو ۵۰۰۰۱ همچنان به وعده های خود پایبند است؟

iec news16 آیا ایزو 50001 همچنان به وعده های خود پایبند است؟ایزو ۵۰۰۰۱ پس از گذشت پنج سال مورد بازنگری قرار می گیرد. اما با ورود این استاندارد به مرحله بازنگری این سوال مطرح می شود که عملکرد آن در خصوص آینده انرژی پاک چگونه بوده است؟
پیام ویدئویی رئیس جمهور ایالات متحده، باراک اوباما در نشست وزرای انرژی پاک ۲۰۱۶ در سانفرانسیسکو حاوی این مطلب بود که "سال گذشته دنیا به دو رکورد جدید دست یافت – سرمایه گذاری جهانی در حوزه انرژی تجدیدپذیر به بالاترین میزان خود رسید، و برای اولین بار، بیش از نیمی از ظرفیت الکتریکی از منابع پاک تأمین شد."
پس از این خبر خوش، رئیس جمهور ایالات متحده توجه همگان را به مسأله افزایش گرمای جهان جلب کرد که به همین دلیل، سال گذشته، ایالات متحده، چین و ۱۸کشور دیگر اعلام کردند که در پنج سال آینده، انجام پژوهش برای دستیابی به انرژی پاک را دو برابر خواهند کرد. ایالات متحده و چین بزرگترین تولیدکنندگان گازهای گلخانه ای در دنیا هستند.
مزایای استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱ دو جنبه دارد. از یک سو به ما کمک می کند تا نشر گاز دی اکسید کربن را به طرز چشمگیری کاهش دهیم. این میزان کاهش معادل حذف ۲۱۵ میلیون خودرو از جاده ها تا سال ۲۰۳۰ است. از سوی دیگر، پذیرش این استاندارد سبب ۶۰۰ میلیارد دلار آمریکا صرفه جویی در همین مدت زمان می شود.
بنابراین، جای شگفتی نیست که بسیاری از کشورها استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱ را ابزاری استراتژیک برای دستیابی به آینده ای پایدار می دانند.

بخش دوم
بی شک این استاندارد از حمایت و پشتیبانی برخوردار است اما آیا پس از گذشت پنج سال هنوز بر سر مواضع خود باقی مانده است؟ اجازه دهید بیش از هر چیز ببینیم که این استاندارد چه چیز است و مهمتر از آن چه چیز نیست. زمانی که کار تدوین این استاندارد آغاز شد، مدیریت انرژی دیگر مفهومی انقلابی نبود. دنیا به این حقیقت رسیده بود که "بله، ما نیازمند انرژی هستیم"، اما تغییرات جوی و منابع محدود سوخت های فسیلی، پایداری را به عاملی کلیدی در این میان تبدیل کرد.
در آن زمان بسیاری از کشورها برای خود استانداردهایی در حوزه مدیریت انرژی تدوین کرده بودند و بنابراین نیاز به داشتن یه استاندارد واحد بین المللی در این حوزه به شدت احساس می شد. ایزو ۵۰۰۰۱ به شرکت ها امکان می دهد تا بهره وری انرژی را با عملیات روزانه خود تلفیق کنند. به گفته رونالد ریسر، رئیس کمیته فنی ISO/TC 242 شرکت ها نمی توانند قیمت، سیاست دولت ها یا اقتصاد جهانی را کنترل کنند اما می توانند روش مدیریت انرژی خود را بهبود ببخشند. مزایای آن روشن است: استفاده بهتر از منابع و دارایی ها و هزینه و مصرف کمتر. در کنار آن، دستیابی به دنیایی پایدارتر. پس تمام ما برنده هستیم.
ارقام حاکی از این هستند که کامینز، یک شرکت تولید کننده برق، با کمک این استاندارد، موفق به صرفه جویی بیش از ۳ میلیون دلار در سال شده است و شرکت صنایع شیمیایی ال.جی، میزان مصرف انرژی خود را تا ۱۰% و هزینه خود را ۹ میلیون دلار کاهش داده است.
سوال دیگری که به هنگام بازنگری این استاندارد مطرح می شود این است که این مدرک چه کمکی به کشورهای در حال توسعه می کند. برای شرکت هایی که صرفه جویی در مصرف انرژی را گامی برای کاهش هزینه می دانند، ایزو ۵۰۰۰۱ می تواند آن ها را به مرحله بعد هدایت کند. اما برای آن دسته از شرکت هایی که هنوز این گام بلند را برنداشته اند، این استاندار می تواند چشم های آن را به سوی پدیده ای نو بگشاید.
منبع: ایزو
مترجم: مریم صالحی

pdf آیا ایزو 50001 همچنان به وعده های خود پایبند است؟print آیا ایزو 50001 همچنان به وعده های خود پایبند است؟
share save 171 16 آیا ایزو 50001 همچنان به وعده های خود پایبند است؟

:::::::::: تماس با ما :::::::::: :::::::::: درخواست خدمات :::::::::: :::::::::: خدمات ارزیابی :::::::::: :::::::::: اعتبار دهی ::::::::::


Copyright © 2012, Pajouhesh Industrial Services Processing Co. All Rights Reserved.

شماره نمابر جدید : 42693380 21 98+