بازدید کننده محترم، برای نمایش
بهترمتون
و رنگها در  وب سایت از
مرورگرفایرفاکس استفاده
نمائید.
درصورت نیازمی توانیداین
مرورگر
را از آدرس زیر دانلود نمائید.


نمونه گواهینامه ای ایی سی

  • بازدید امروز: 454
  • بازدید دیروز: 1800
  • بازدید هفته: 6786
  • بازدید ماه: 23570
  • بازدید سال: 255274
  • کل بازدیدها: 5089387


EUROPEAN  CERTIFICATION  GROUP
New Logo/ Trade Mark for European Certification Group

کشف شکست های اقتصادی

 کشف شکست های اقتصادیبحران مالی، سقوط مالی، رکود اقتصادی – یا هرچیزی که شما آنرا نام نهید-، بحران اقتصادی که در سال ۲۰۰۸ آغاز شد به زنجیره ای از حوادث نگران کننده منتهی گشت.

سختی هایی که امروز بسیاری از زنان و مردان کارگر، خانواده ها و اجتماعات با آن مواجه هستند ناشی از کاهش تعداد مشاغل خوب و مناسب، کاهش درآمدها و افزایش هزینه های زندگی است. بسیاری از خانواده ها در حال حاضر در وضعیت نگرانی دائمی مالی قرار دارند.

بنابر تخمین سازمان بین المللی کار از آغاز بحران، میزان بیکاری در سطح بین المللی به ۶۷ میلیون افزایش یافته است. با وجود افزایش مثبت اشتغال در سال گذشته، هنوزهم نرخ بیکاری در جهان بالاست و انتظار می رود در سال ۲۰۱۵ این تعداد به ۲۰۸ میلیون نفر و در سال ۲۰۱۸ به ۲۱۴ میلیون افزایش یابد.

در نتیجه، سوال همچنان باقی است:‌ برای تقویت اقتصاد چه کاری می توان انجام داد؟ نگاه به نیم دهه گذشته، روشن می سازد که راه حل های خلاقانه تری باید طراحی شوند و این همان چیزی است که بسیاری از اقتصاد دانان و کارشناسان صادرات پیشنهاد می دهند. بنا بر نظر آنان، یک راه حل می تواند استفاده گسترده از استانداردهای بین المللی به منظور کمک به افزایش رشد اقتصادی از طریق تجارت باشد.

تجارت بین المللی ۱۰۱

John Wilson، اقتصاد دان برتر گروه تجارت بین المللی در گروه توسعه تحقیقات در بانک جهانی، تاکید نموده اقتصاد جهانی، با وجود رشد، هنوزهم ضعیف و شکننده باقی مانده است و بر ضرورت ادامه تلاش ها برای افزایش رشد، کاهش قیمت های انجام داد و ستد و تضمین محیط هادی کسب و کار پافشاری تاکید دارد.

بنا به گفته Wilson، تحقیقات نشان می دهد که استانداردهای جهانی می توانند از طریق کاهش هزینه های تجارت، تسهیل اتحاد با زنجیره ارزش جهانی و گشودن بازارهای خارجی جدید به روی کسب و کار به تجارت کمک کنند. به طور خاص، تحقیقات تجاری بانک جهانی نشان می دهد که تجارت در بخش ICT، که یکی از مشارکت کنندگان مهم در اقتصاد جدید جهانی است، از هماهنگی استانداردها متنفع می گردد. این موضوع به ایجاد مشاغل، نوآوری و بهبود بهره وری که در نهایت با فقر مبارزه می کنند و منتهی به استانداردهای بالاتر زندگی برای همگان می شود، کمک می نماید.

همچنین باید از سهیم شدن کشورهای در حال توسعه و بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط (SMEs) در استفاده از فرصت ها مطمئن شد. آنان نباید به دلیل هزینه های ثابت مربوط به تطبیق با فرایندهای ضروری و روش های تولید از مطالعه کنار گذاشته شوند. 

این اقتصاد دان اشاره می کند که تجدید حیات تجارت جهانی می تواند عامل تسهیل کننده اصلی رشد پایدار باشد. اما با ادامه رشد، نرخ تعرفه های جهانی شروع به کاهش کرده، نقش اقدامات غیر تعرفه ای نظیر استانداردها و قوانین فنی به صورت فزاینده ای، همگام با افزایش اهمیت زنجیره تامین جهانی، برجسته می گردد.

در واقع، تحقیقات Wilson نشان دهنده مزایای مهم بالقوه برای تجارت جهانی است که از توجه به مقیاس های غیر تعرفه ای حاصل می شوند. در یک مطالعه، وی دریافت که با بهبود تسهیلات تجاری، از طریق مدرنیزه کردن گمرک و محیط نظارتی شدیدتر تجاری، تجارت جهانی به رقم ۳۷۷ میلیارد دلار خواهد رسید. هماهنگ سازی استانداردها یک راه مهم برای کاهش هزینه های تجاری، افزایش بهره وری زنجیره تامین و ترغیب رشد اقتصادی پایدار و جامع می باشد.

بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط (SMEs) را دست کم نگیرید

دیدگاه اقتصادی Wilson نظیر دیدگاه Khemraj Ramful، مشاور ارشد و مدیر کیفیت صادرات در مرکز تجارت بین الملل، است. Ramful معتقد است که SMEs در برنامه کاهش فقر مهم هستند زیرا دارای پتانسیل مشارکت در رشد اقتصادی می باشند.

با تسهیل دسترسی این بنگاه ها به اطلاعات مربوط به قوانین فنی و استانداردها، می توان به ایشان برای برآورده کردن الزامات استانداردهای بین المللی و آماده سازی مسیر برای رقابت در خدمات ارزیابی انطباق و نیز کامیاب شدن در بازار رقابتی جهانی و ایفای نقش در کم کردن فقر مساعدت نمود.

وی همچنین اعتقاد دارد که جای اعتماد در میان شرکای کسب و کار خالی است و استانداردها راه حل این موضوع هستند. "استانداردهای بین المللی ایزو نقش روشنی در برطرف کردن موانع فنی تجارت و کمک به کارخانجات در توسعه اقتصادی دارند که ایشان را به زنجیره های ارزش جهانی متصل می کنند. اجرای استانداردهای بین المللی به ایجاد اطمینان کمک می کند."

بارخورد مشارکت

در حالی که Wilson و Ramful اقدامات جمعی ما را برای احیا و رشد پایدار تشویق و ترغیب می کنند، Knut Blind، هنوز یک چالش اساسی را پیش بینی می نماید. Blind معتقد است هنوز متقاعد کردن شرکت ها برای مشارکت در استانداردسازی و فرستادن نمایندگانشان به کمیته های فنی آسان نیست.

استنتاج هایی همچون آماده نبودن (یا بی میلی) شرکت ها برای مشارکت در استانداردها، زنگ خطری است برای سازمان های بین المللی تدوین کننده استاندارد همچون ایزو. در حالی که برای اکثر شرکت ها یا اقتصادهای کلان، سرمایه گذاری در استانداردسازی واضح و روشن است، بسیاری هنوز در این امر مشارکت ندارند. این امر لزوم ارتباط بیشتر با مدیران عامل شرکت ها، به خصوص شرکت های کوچک و متوسط، درمورد ارزش مشارکت در استانداردسازی را نمایان می سازد.

کوتاهی در مشارکت فعال در تدوین و استفاده از استانداردهای بین المللی، باعث پراکندگی تولید و به حاشیه رانده شدن شرکت های ضعیف و کاهش رشد در اقتصاد جهانی منجر خواهد شد. اکنون زمان عمل است!

 منبع: مجلهISOfocus- Jan/Feb 2014

 مترجم:‌ پریسا فقیهی

 ویراستار: کیواندخت پیرمحمدی

pdf کشف شکست های اقتصادیprint کشف شکست های اقتصادی
share save 171 16 کشف شکست های اقتصادی

:::::::::: تماس با ما :::::::::: :::::::::: درخواست خدمات :::::::::: :::::::::: خدمات ارزیابی :::::::::: :::::::::: اعتبار دهی ::::::::::


Copyright © 2012, Pajouhesh Industrial Services Processing Co. All Rights Reserved.

شماره نمابر جدید : 42693380 21 98+