بازدید کننده محترم، برای نمایش
بهترمتون
و رنگها در  وب سایت از
مرورگرفایرفاکس استفاده
نمائید.
درصورت نیازمی توانیداین
مرورگر
را از آدرس زیر دانلود نمائید.


نمونه گواهینامه ای ایی سی

  • بازدید امروز: 512
  • بازدید دیروز: 1150
  • بازدید هفته: 6088
  • بازدید ماه: 21876
  • بازدید سال: 255106
  • کل بازدیدها: 5091309


EUROPEAN  CERTIFICATION  GROUP
New Logo/ Trade Mark for European Certification Group

پیوند نامرئی کابلهای قدرت زیردریایی و تجهیزات اتصالی و محور مرکزی تامین انرژی دریایی

 پيوند نامرئي كابلهاي قدرت زيردريايي و تجهيزات اتصالي و محور مركزي تامين انرژي درياييجمع ­آوری انرژی دریایی فرآیند پیچیده­ای است. با این حال، این تنها یک بخش از این معادله کلی است. بخش کمتر قابل مشاهده اما حائز اهمیت برابر، شامل انتقال قدرت از مبدلهای انرژی دریایی به شبکه توزیع و مصرف کننده نهایی است. اکثر این سامانه­ها و قطعات ضروری از قبل موجود هستند و به تاسیسات فرا ساحلی نفت و گاز و توربینهای بادی فراساحلی ارسال شده­اند. استانداردهای بین­ المللی تدوین شده توسط کمیته­ های فنی اصلی و فرعی متعدد IEC به این ارسالها کمک نموده­اند.

 
نقش پیشروی اولین رئیس IEC
اهمیت کابلها در تاسیسات انتقال قدرت فراساحلی مشابه تاسیسات ساحلی است. با وجودی که تکنیکهای کابل­کشی و نگهداری کابلها در زیر آب از ۱۵۰ سال پیش مورد استفاده هستند اما هنوز با چالشهای ویژه­ای مواجه­ ایم. در ابتدا از این کابلها برای انتقال سیگنالهای تلگراف میان انگلستان و فرانسه در دهه ۱۹۵۰ استفاده شد.
اقدامات انجام شده توسط اولین رییس IEC آقای Lord Kelvin در عرضه موفقیت­آمیز کابلهای دریایی تلگراف اساسی بود. به منظور تقدیر از اقدامات وی در پروژه کشیدن کابلهای تلگراف به آن سوی اقیانوس اطلس، وی ملقب به عنوان شوالیه شد. امروزه فیبرهای نوری زیردریایی، کابلهای ارتباطی جهت انتقال فیلم، داده­ها و سایر سیگنالهای الکترونیکی هستند و قاره ­ها را به یکدیگر پیوند داده­اند.
کابلهای قدرت زیردریایی به دلیل پیچیدگی­های فنی زیاد، بسیار دیرتر از همتایان تلگرافی عرضه شده­اند، ‌هر چند هنوز به طور چشمگیری به فناوریهای کابلهای تلگراف وابستگی دارند.  
فناوری تکامل یافته
در حال حاضر فناوری کابلهای قدرت زیردریایی به تکامل رسیده، و از نتایج توسعه کابلهای قدرت زمینی و کابلهای برق صنایع فراساحلی و دریایی بهره ­مند شده است.
دانشی که از بخش کابلهای ارتباطی زیردریایی حاصل شده، به طور خاص در بحث عایق بندی، پوشش مقاومتر در برابر خراشیدگی، خوردگی و مقاومت مکانیکی به دانش تولید کابلهای زیردریایی کمک شایانی نموده است. به عنوان نمونه،‌ دو نوع عایق بندی XLPE و EPR مقاومت شیمیایی بالایی در برابر نفت و مواد حلال، مقاومت کششی عالی و مقاومت بالایی در برابر خراشیدگی دارند.
توانایی تولیدکنندگان در تولید کابلهای زیردریایی یک تکه تا طول ۱۶۰ کیلومتر، استفاده از کشتی­های مخصوص کابل­کشی که از سیستم ناوبری ماهواره­ای استفاده می­کنند، ماشینهای کنترل از راه دور (ROV) و ابزارهای قابل کنترل از راه دور (ROT) موجب بهبود قابل ملاحظه انجام کابل کشی و نصب دقیقتر کابلها در دهه­های اخیر شده است.
کابلهای قدرت زیردریایی در سرتاسر دنیا نصب شده­ اند. در بعضی موارد بیش از صدها کیلومتر کابل جهت اتصال جزایر به شبکه سرزمین اصلی کشیده شده است تا توان مورد نیاز تاسیسات فراساحلی نفت و گاز تامین گردد و از سوی دیگر قدرت انرژی­های تجدید پذیر از تاسیسات فراساحلی به سرزمین اصلی منتقل گردد.
کابلهای زیردریایی XLPE AC و HVDC جهت بهره برداری از انرژی بادی فراساحلی مورد استفاده قرار می­گیرند. گاهی اوقات در کابلهای قدرت زیردریایی از کابلهای نوری جهت انتقال داده­ها و نظارت بر مراحل نصب استفاده می­شود.
استانداردهای IEC برای کابلهای قدرت
استانداردهای بین­ المللی کابلهای قدرت، کابلهای کشتی­ها و تلفن همراه و واحدهای ثابت فراساحلی توسط کمیته فنی IEC/ TC 20 SC 18A تدوین شده ­اند.
اگرچه استانداردهای بین­المللی IEC به طور خاص کابلهای قدرت زیردریایی را در بر نمی­گیرند و در برخی مواقع مانند IEC 60502"" آشکارا آنها را مستثنی می­کنند ، تولید کنندگان بزرگ کابلهای قدرت همچون ABB و Nexans وابستگی فراوانی به استانداردهای بین­ المللی IEC در تولید کابلها دارند. عباراتی همچون "محاسبات روند جاری امتیازدهی براساس استاندارد IEC 60287" (سیستمهای کابلهای زیردریایی ABB XLPE) و یا "حداکثر ارزش با استاندارد IEC 60228"، "محاسبه شده مطابق با استاندارد منتشر شده "IEC 60287 اشاراتی هستند که این تولیدکنندگان در فعالیتهای بازاریابی خود برای نشان دادن انطباق با استانداردهای شناخته شده بین­المللی، به آنها استناد می­کنند.
 
 
آخرین پیوندها
کابلهای زیردریایی تنها عنصر زنجیره قدرت ساحلی – فراساحلی نیستند. نیروهای تولید شده توسط مبدلها باید در شبکه برق خشکی توزیع گردد.
به همین منظور صنعت قدرت زیردریایی، نقاط هاب زیر دریا یا UTU (واحدهای پایانه زیر آب) را بوجود آورد. این واحدها می­توانند به یکدیگر متصل شوند و در بستر دریا قرار می­گیرند. آنها با ادغام کردن نیروهای دریافتی از یک یا چند دستگاه، آنها را به واحدهای انرژی تجدید پذیر در خشکی منتقل می­کنند.
رابطهای زیر آب در متصل کردن کابلها به یکدیگر یا متصل کردن تجهیزات انرژی تجدید پذیر به هابها و شبکه برق نقش مهمی دارند. آنها می­توانند در محیطهای خشک یا مرطوب جفت شوند (یعنی متصل شوند). تولیدکنندگان مختلف تجهیزات الکتریکی زیر آب هر دو نوع را در صنعت تجدیدپذیر تولید کرده ­اند. اغلب این ابزارها با استانداردهای بین­المللی IEC مطابقت دارند.
در مجموع این صنعت نشان­ دهنده بازار در حال گسترش و قابل توجهی است به ویژه اینکه خدمات و تجهیزات مربوطه همچون تامین قطعات و کشتی­های کابل کشی، ROV و ROT را در نظر بگیریم.
 
بازار در حال گسترش کابلهای زیردریایی
در چند سال اخیر تقاضا برای کابلهای زیر دریایی رو به افزایش بوده و انتظار می­رود در آینده نیز روند خود را حفظ نماید. بر اساس گزارش سال ۲۰۱۲ شرکت مشاوره­ای Pike، نصب ۶۸۰۰ کیلومتر کابل زیردریایی ولتاژ بالا مربوط به ۷۰ پروژه جدید در سرتاسر دنیا در ۶ سال آینده در حدود دو برابر میزان پروژه­های دوره ۵ ساله گذشته است.
تولیدکنندگان کابل در حال افزایش شیب تولید هستند تا بتوانند به تقاضای ۹/۳ میلیارد دلاری این بازار در حال توسعه (۸-۷% در سال) پاسخگو باشند.
نیازهای بخشهای انرژی تجدید پذیر فراساحلی (باد، دریا)، تجهیزات قدرت تاسیسات نفت و گاز فراساحلی که به جای تولید نیرو در محل از شبکه توزیع برق ساحل الکتریسیته دریافت می­کنند و شبکه­های بین­المللی ارتباط برق میان کشورها، عاملان اصلی و پیشروان بازار کابل زیر دریا هستند.
استانداردهای بین ­المللی کابلها، رابط­ها و سایر سیستم های ضروری که توسط کمیته های فنی IEC تدوین شده­ اند تضمین می­ نمایند که صنعت کابل پاسخگوی نیازها خواهد بود.
 
منبع: IEC
مترجم: سعید حسنی
ویراستار: کیواندخت پیرمحمدی(ISIRI.org)
pdf پيوند نامرئي كابلهاي قدرت زيردريايي و تجهيزات اتصالي و محور مركزي تامين انرژي درياييprint پيوند نامرئي كابلهاي قدرت زيردريايي و تجهيزات اتصالي و محور مركزي تامين انرژي دريايي
share save 171 16 پيوند نامرئي كابلهاي قدرت زيردريايي و تجهيزات اتصالي و محور مركزي تامين انرژي دريايي

:::::::::: تماس با ما :::::::::: :::::::::: درخواست خدمات :::::::::: :::::::::: خدمات ارزیابی :::::::::: :::::::::: اعتبار دهی ::::::::::


Copyright © 2012, Pajouhesh Industrial Services Processing Co. All Rights Reserved.

شماره نمابر جدید : 42693380 21 98+