بازدید کننده محترم، برای نمایش
بهترمتون
و رنگها در  وب سایت از
مرورگرفایرفاکس استفاده
نمائید.
درصورت نیازمی توانیداین
مرورگر
را از آدرس زیر دانلود نمائید.


نمونه گواهینامه ای ایی سی

 • بازدید امروز: 564
 • بازدید دیروز: 1150
 • بازدید هفته: 6140
 • بازدید ماه: 21928
 • بازدید سال: 255158
 • کل بازدیدها: 5091361


EUROPEAN  CERTIFICATION  GROUP
New Logo/ Trade Mark for European Certification Group

وقتی فاجعه اتفاق می افتد

IEC news1 وقتی فاجعه اتفاق می افتدبیش از یک سوم از انرژی خام جهان تبدیل به الکتریسیته می شود که این روند رو به افزایش است. مصرف برق در کشورهای در حال توسعه تا سال ۲۰۴۰ دو برابر میزان مصرف حال حاضر کشورهای توسعه یافته خواهد بود. به موازات افزایش مصرف برق در کشورهای در حال توسعه، ضریب نفوذ دستگاه ها و تجهیزات الکترونیک نیز افزایش خواهد یافت و تاثیرات ناشی از قطع برق بیش از پیش سبب ایجاد نارضایتی خواهد شد. امروزه اغلب تجهیزات و خدمات بیمارستانی، شرکتها، ادارات دولتی، حمل و نقل، گمرکات، بانکها و غیره تا زمانی کار خواهند کرد که برق باشد.

بر اساس آمارهای دفتر کاهش خطرات بلایای طبیعی سازمان ملل، فجایع طبیعی بزرگ گزارش شده از حدود ۷۰ مورد در سال ۱۹۷۵ به بیش از ۳۰۰ مورد در سال ۲۰۱۲ افزایش یافته. این آمار شامل بلایای ناشی از خطاهای انسانی یا اختلال تجهیزات برقی و الکتریکی نیست. خوشبختانه اختلال عملکرد تجهیزات برقی و الکتریکی چندان شایع نیست و اگر اتفاق بیفتد فجایع عظیمی را به دنبال دارد، مانند آنچه که در خلیج مکزیک روی داد. در این حادثه، پس از ارسال فرمان بسته شدن به شیر کنترل الکترونیکی که در عمق یک کیلومتری از سطح آب اقیانوس نصب شده بود به علت نقص عملکرد و بسته نشدن شیر کنترل، بزرگترین نشت نفت در تاریخ خلیج مکزیک اتفاق افتاد.

وسایل الکترونیک و تجهیزات نصب شده به صورت مستقیم و غیر مستقیم متاثر از بلایا و پدیده های طبیعی همچون طوفانها، افزایش یا کاهش شدید دمای هوا، سیل، زمین لرزه یا رعد و برق هستند. بلافاصله پس از بروز بلایا برق قطع می شود و به دنبال آن بهداشت عمومی، آب سالم، غذای ایمن و بهداشت. اغلب به دلیل نبود برق، سختی های مردم و ضررهای اقتصادی و توسعه ای تشدید می گردد.

قطع شدن جریان برق هر ساله میلیونها دلار ضرر به بار می آورد و بلایای بشری و طبیعی غیر مستقیم را سبب می شود. توقف عملکرد پمپ ها در نیروگاه فوکوشیما ژاپن فاجعه هسته ای را به دنبال داشت که سختی آن با فاجعه تسونامی و زمین لرزه افزوده شد.

بهبود آماده سازی و انجام عکس العمل مناسب در برابر بلایا نیاز به فعالیت گسترده در حوزه های سیاست گزاری، تنظیم مقررات، استانداردسازی، ارزیابی انطباق و توسعه فناوری دارد.

کمیته بین المللی برق و الکتروتکنیک (IEC) در خصوص ارزیابی خطرات بلایا و کاهش اثرات آن یک رویکرد سه مرحله ای را اتخاذ نموده:    

پیشگیری از بلایا قبل از وقوع آنها، IEC با تدوین نزدیک به ۶۰ استاندارد که به طور مستقیم در رابطه با ارزیابی خطرات هستند به کاهش یا پیشگیری بروز خطرات و بلایای حاصل از نقص عملکرد دستگاه ها و تجهیزات برقی و الکترونیک کمک می کند.

سرعت بخشیدن به فرایند بهبود و ترمیم، فعالیتهای IEC کمک می کند تا قابلیت اطمینان و اعتماد به تجهیزات اعلان خطر فوری در شرایط بحرانی افزایش یابد و فرایند بهبود و ترمیم تسهیل و تسریع گردد.

تائید و صدور گواهی، فعالیت های IEC ستون استوار روشهای مختلف آزمون و صدور گواهی در فناوری الکترونیک است و چهار سیستم ارزیابی انطباق را اجرا می کند و اعضای این سازمان فعالیتهای مربوط به ارزیابی و تائید اجزا و قطعات تجهیزات و سامانه های مورد استفاده در ایجاد زیرساختها و اجزای تشکیل دهنده سیستمهای اضطراری را انجام می دهند.

کمیته بین المللی برق و الکتروتکنیک (IEC) همراه با سازمان بین المللی استاندارد (ایزو) راهنمای مشخص ISO/ IEC Guide 51, Safety aspects – Guidelines for their inclusion in standards را برای ارزیابی خطرات مربوط به ایمنی تجهیزات برقی با هدف کاهش خطرات بلایای طبیعی و بشری تدوین نموده است.

هدف این روش شناسایی مخاطرات و وقوع خطرات برقی تهدید کننده جان و اموال انسانها است و شامل موارد ذیل است:

 • شوک الکتریکی
 • آتش سوزی و سوختگی
 • انفجار
 • اثرات شیمیایی و بیولوژیک
 • تابشهای یون ساز و غیر یون ساز
 • نشتی جریان و یا سایر عملکردهای نادرست
 • خطرات مکانیکی
 • محیط زیستی

این رویکرد به صورت گسترده در تدوین استانداردهای ایمنی IEC مورد استفاده قرار گرفته است.

بعد از اینکه تجهیزات مطابق با استانداردهای بین المللی IEC طراحی، تولید و نصب شدند در برابر موارد خطر آفرین فوق الذکر ایمن خواهند بود. در نهایت اینکه فعالیتهای IEC از سرمایه گذاریهای انجام شده توسط دولتها، تجار، جوامع، جان کارگران و مردم حفاظت می کند.

منبع: IEC

مترجم: سعید حسنی  

pdf وقتی فاجعه اتفاق می افتدprint وقتی فاجعه اتفاق می افتد
share save 171 16 وقتی فاجعه اتفاق می افتد

:::::::::: تماس با ما :::::::::: :::::::::: درخواست خدمات :::::::::: :::::::::: خدمات ارزیابی :::::::::: :::::::::: اعتبار دهی ::::::::::


Copyright © 2012, Pajouhesh Industrial Services Processing Co. All Rights Reserved.

شماره نمابر جدید : 42693380 21 98+