بازدید کننده محترم، برای نمایش
بهترمتون
و رنگها در  وب سایت از
مرورگرفایرفاکس استفاده
نمائید.
درصورت نیازمی توانیداین
مرورگر
را از آدرس زیر دانلود نمائید.


نمونه گواهینامه ای ایی سی

  • بازدید امروز: 144
  • بازدید دیروز: 1218
  • بازدید هفته: 6324
  • بازدید ماه: 22774
  • بازدید سال: 259594
  • کل بازدیدها: 5043293


EUROPEAN  CERTIFICATION  GROUP
New Logo/ Trade Mark for European Certification Group

هشدار فراخوانی- یک پیام برای همه

 

 هشدار فراخواني  يك پيام براي همه

آب بسیار داغ را داخل لیوان می ریزید و منفجر می شود. تلفن خود را به برق وصل می کنید و سیم معیوب باعث آتش سوزی می شود. خطاهایی که در طی فرایند تولید رخ می دهند یا تفاوت در آئین نامه ها می توانند منجر به تولید محصولاتی شوند که باید از بازار جمع آوری شده یا مصرف کنندگان را در معرض خطر قرار دهند. هرچه محصولاتی که در کشورهای دیگر تولید می شوند، راه خود را به قفسه های فروشگاه های محلی بیشتر باز کنند، اهمیت یکسان سازی رویه های مربوطه و اشتراک اطلاعات فراخوانی محصول که از طریق آن کشورها از مصرف کنندگان در جای جای جهان محافظت می نمایند،‌ بیشتر آشکار می شود.

به منظور حمایت از تلاش های کشورها در مسیر دستیابی به این هدف،‌ ایزو به تازگی استانداردی را منتشر نموده که به سازمان ها در متابعت از آیین کارهای هماهنگ شده در مواقع فراخوانی محصول، کمک می نماید:‌

استاندارد ISO 10393:2013، با عنوان فراخوانی محصولات مصرفی- دستورالعمل برای تامین کنندگان:

·         اقدامات مربوط به فراخوانی را در سراسر جهان همتراز می کند

·         یک زبان جهانی را برای فراخوانی محصول ارائه می نماید

·         مجموعه ای از دستورالعمل های رفتاری را برای کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به صورت یکسان به وجود می آورد

·         از مصرف کنندگان حمایت می کند

این استاندارد راهنمایی عملی را برای تامین کنندگان در زمینه فراخوانی محصولات مصرفی و دیگر اقدامات اصلاحی نظیر استرداد وجه، بازسازی، تعمیر، جایگزینی، اطلاعیه های عمومی و در دسترس ارائه می نماید. همچنین اطلاعات و ابزارهای دیگری را فراهم می کند که تامین کنندگان می توانند در تهیه یک برنامه فراخوانی معتبر و مستند از آنها استفاده نمایند تا:‌

·         در اجرای فراخوانی های به موقع و مقرون به صرفه، یاری رسان ایشان باشد

·         ریسک های قانونی و تکراری را به حداقل رساند

·         خطرات بهداشتی یا ایمنی را برای مصرف کنندگان تقلیل دهد

انگیزه اولیه

استاندارد ISO 10393 توسط کمیته پروژه ISO/PC 240، با عنوان فراخوانی محصول تدوین شده است. مشارکت کنندگان در این تدوین مجموعه مناسبی از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه نظیر استرالیا، کانادا، شیلی، چین، ژاپن، مالزی، روسیه و ایالات متحده آمریکا بودند. تلاش ها به منظور هماهنگ سازی این موضوع با دیگر کمیته های تدوین کننده استانداردهای ایمنی کالا نظیر ISO/PC 243 و ISO/PC 246 صورت پذیرفت.

از ابتدا، حمایت از مصرف کننده در سطح جهانی عامل و انگیزه اصلی در تدوین این استاندارد بود. همه ما نسبت به گستردگی کسب و کارهای محلی در بازار جهانی و مزیت رقابتی ویژه ای که مطابقت با استانداردهای جهانی می تواند به موسسین شرکت ها عرضه نماید، واقف هستیم. ما به دستورالعمل های بین المللی که هر کسب و کاری در هر کشوری می تواند آنرا اجرا نموده و از آن پیروی نماید، نیاز داریم.

ویژگی های کلیدی ISO 10393

چهار ویژگی کلیدی ISO 10393 بر اجرایی و موثر بودن این استاندارد تاکید دارند:‌

·         این استاندارد برای همه محصولات مصرفی به جز مواد غذایی، داروها و خودرو ها قابل اجراست و به قوانین محلی نیز پایبند است تا از هرگونه تضاد و کشاکش با قوانین و استانداردهای محلی اجتناب نماید

·         به همراه استاندارد ISO 10377، ایمنی کالای مصرفی- دستورالعمل هایی برای تامین کنندگان، استاندارد ISO 10393 به تولید کنندگان از مرحله طراحی تا توزیع، یا مرحله پیش بازار تا بعد از بازار (تصویر ۱) نقشه راه را ارائه می نماید.

·         استانداردهای مرتبط را که در بسیاری از کشورها موجود هستند، به یک مجموعه واحد از دستورالعمل های استاندارد جهانی تبدیل می کند

·         اقدامات بهینه جهانی را به منظور تهیه دستورالعمل های به روز و پیشرو، گردآوری می نماید

استاندارد ISO 10393 دستورالعمل هایی را برای همه، در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه فراهم نموده و از طریق ارائه نقشه راه به سازندگان، به رقابت ایشان کمک می کند.

در حال حاضر ایمنی محصول می تواند دقیقاً‌ از مرحله طراحی محصول "طراحی" شود. در صورتی که موضوع ایمنی در میان باشد، سازندگان قادر خواهند بود تا قبل از فراخوانی محصول، به دستورالعمل ها مراجعه نمایند. علاوه بر آن،‌ استاندارد ترویج کننده ثبات در رویه ها است، بنابراین در صورتی که موضوع مربوط به ایمنی در کشور دیگری رخ دهد، دستورالعمل های یکسان در همه جا قابل اجرا خواهند بود. استاندارد مذکور همچنین به شرکت ها کمک می کند تا امحا محصولات معیوب خود را به روشی امن تر که به محیط زیست آسیب نرساند،‌ انجام دهند.

تاثیر ISO 10393

این استاندارد جدید، سه مزیت عمده دارد:

·         صرفه جویی در زمان و هزینه ها با یکسان سازی استانداردها و رویه ها

·         کمک به سازمان ها در حفظ اعتبار نام تجاری در مواقعی که موضوعات مربوط به ایمنی محصول وجود دارد

·         بهبود ارتباطات بین المللی در میان کشورهای تجارت کننده

استاندارد ISO 10393 به تولید کنندگان در مدیریت امر فراخوانی محصول در سطوح محلی، منطقه ای و جهانی کمک خواهد نمود. این استاندارد جدید یکسانی بیشتری را از طریق نظامنامه فراخوانی و ایمنی محصول در سطح عمومی مقدور می سازد. به نوبه خود، این موضوع به استانداردهای هماهنگ شده در زمینه حمایت از مصرف کننده در تجارت جهانی منتج خواهد شد. یک زبان مشترک و یک مجموعه مشترک از دستورالعمل ها برای ایمنی محصول و اقدامات فراخوانی به وجود می آید که بین همه نیز مشترک خواهد بود.

اثرات مفید

با پیش رفتن این پروژه، امید است با پذیرش استاندارد ISO 10393 از سوی کشورها، شاهد تغییرات در استانداردهای ملی باشیم. این امر به این دلیل اتفاق خواهد افتاد که تولید کنندگان و سیاست گذاران علاقمند به کاهش زمان و پول هزینه شده برای موضوعات مربوط به ایمنی و فراخوانی محصول می باشند و در نهایت، ISO 10393 به کاهش و حل معضلات تجاری در بین کشورها کمک خواهد نمود.

منبع: سایتISO

مترجم:‌ پریسا فقیهی

ویراستار: کیواندخت پیرمحمدی

 

pdf هشدار فراخواني  يك پيام براي همهprint هشدار فراخواني  يك پيام براي همه
share save 171 16 هشدار فراخواني  يك پيام براي همه

:::::::::: تماس با ما :::::::::: :::::::::: درخواست خدمات :::::::::: :::::::::: خدمات ارزیابی :::::::::: :::::::::: اعتبار دهی ::::::::::


Copyright © 2012, Pajouhesh Industrial Services Processing Co. All Rights Reserved.

شماره نمابر جدید : 42693380 21 98+