بازدید کننده محترم، برای نمایش
بهترمتون
و رنگها در  وب سایت از
مرورگرفایرفاکس استفاده
نمائید.
درصورت نیازمی توانیداین
مرورگر
را از آدرس زیر دانلود نمائید.


نمونه گواهینامه ای ایی سی

  • بازدید امروز: 484
  • بازدید دیروز: 1150
  • بازدید هفته: 6060
  • بازدید ماه: 21848
  • بازدید سال: 255078
  • کل بازدیدها: 5091281


EUROPEAN  CERTIFICATION  GROUP
New Logo/ Trade Mark for European Certification Group

نحوه مشارکت استانداردهای ایزو در غربالگری موفق سرطان سینه

 نحوه مشاركت استانداردهاي ايزو در غربالگري موفق سرطان سينهتشخیص زودهنگام سرطان سینه یکی از بهترین روش ها برای افزایش شانس زنده ماندن است. این کار را به دو روش معاینه با دست و استفاده از غربالگری ماموگرافی می توان انجام داد.

ماموگرافی، بررسی سینه به وسیله اشعه X به دنبال تغییرات ناهنجار و غیرعادی است. نتایج می توانند مستقیماً به رایانه منتقل شده و تبدیل به تصویر دیجیتالی که برای مطالعه و آنالیز توسط رادیولوژیست آماده است، شوند.

ایزو برای پشتیبانی از تصاویر دیجیتال استاندارد های بین المللی تدوین نموده است، از جمله ISO 12052:2006 با عنوان، انفورماتیک سلامت[۱]-ارتباطات و  تصویربرداری دیجیتال در پزشکی (DICOM) شامل مدیریت داده ها و گردش کار.

به کمک این استاندارد تصاویر دیجیتال و اطلاعات مرتبط در تجهیزات مختلف تصویربرداری پزشکی و سیستم های IT خریداری شده از فروشندگان گوناگون، قابل انتقال و مدیریت می شوند. بدون این استاندارد عملکرد بخش های رادیولوژی مدرن ممکن نخواهد بود.

یکی از کارشناسان کمیته فنی تدوین کننده استاندارد مذکور، Kevin O’Donnell گفت: "به لطف این استاندارد، می توان تصاویر را با هر نوع تجهیزاتی خواند. فرمت DICOM این امکان را فراهم می کند که این تصاویر هر کجا که گرفته می شوند، قابل بارگذاری (آپلود) و بررسی باشند، همچنین مقایسه تصاویر حال حاضر با تصاویر قبلی برای دیدن تغییرات و پیشرفت های احتمالی، یا عدم تغییر که برای رادیولوژیست ها و آنکولوژیست ها حیاتیست را ممکن می سازد.

غربالگری از طریق ماموگرافی، به صورت فزاینده ای برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه تعداد تصاویری که انتظار می رود یک رادیولوژیست بتواند بخواند، با فناوری قدیمی که در آن از فیلم استفاده می شد، غیرممکن است. استفاده از تصاویر دیجیتال و بازنگری آنها که به مدد ISO 12052 میسر شده است، ماموگرافی مدرن را امکان پذیر کرده است."

همچنین استفاده از استاندارد، سروکار داشتن با اطلاعات را در بسیاری از داده های بالینی که پژوهش های سرطان سینه را هدایت می کنند، تسهیل نموده است.

ایزو ۱۲۰۵۲  زندگی بیماران را آسانتر می کند

تبادل موفق اطلاعات، زندگی بیماران را آسانتر می سازد، تصاویر DICOM که در تجهیزات رسانه ای همچون USB، DVD و CD ثبت می شوند برای سالها مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال در صورت نقل مکان، یا تصمیم بر تغییر مرکز خدمات درمانی، بیماران راحت تر نسخه هایی از تصاویر اولیه را همراه خواهند داشت.

Kevin همچنین اضافه کرد: "سیستم DICOM در اکثر موسسات خدمات بهداشتی تصویربرداری استفاده می شود. امروزه، هر سیستم ماموگرافی از استاندارد ISO 12052 استفاده می کند، هر تصویر گرفته شده که برای رادیولوژیست ارسال می شود، از پروتکل استاندارد فوق بهره گرفته یا در کلینیک های قدیمی تر به کمک پروتکل مذکور، چاپ می شود."

 

پی نوشت مترجم:‌ هرسال، در بسیاری از کشورهای جهان، ماه اکتبر (۱۰ مهر تا ۱۰ آبان)، به عنوان ماه افزایش آگاهی عمومی در مورد سرطان سینه انتخاب می شود، در برخی کشورهای مسلمان نیز، نشست هایی تحت عنوان "روز حجاب صورتی" با هدف اطلاع رسانی عمومی در مورد سرطان سینه و جمع آوری کمک های مردمی برای تحقیقات در این حوزه برگزار می شود، که در آن بانوان مسلمان با حجاب صورتی و مردان حامی با کلاه صورتی در همایش های مربوطه حاضر می شوند. استفاده از روبان صورتی، نشان حمایت از تحقیقات سرطان سینه و مقابله با شیوع آن است.

بنا بر محاسبات انستیتو ملی سرطان ایالات متحده آمریکا، از هر هشت زن یک نفر در زندگی خود مبتلا به سرطان سینه می‌شود. این رقم اما در ایران ۲۵ تا ۳۰ در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است (احمد کاویانی، عضو کمیته علمی‌کنگره انجمن علمی‌جراحان عمومی‌- سلامت نیوز- ۱۶ شهریور ۱۳۹۲).

 منبع: سایتISO

 مترجم:‌ پریسا فقیهی

ویراستار: کیواندخت پیرمحمدی(isiri.org)

 


[۱] Health informatics: رشته ای در ارتباط با علوم اطلاعات، کامپیوتر و مراقبت بهداشتی که به منابع، تجهیزات و روش های مورد نیاز برای بهینه سازی کسب، ذخیره سازی، بازیابی و استفاده از اطلاعات در بهداشت و پزشکی می پردازد. منبع: ویکیپدیا

pdf نحوه مشاركت استانداردهاي ايزو در غربالگري موفق سرطان سينهprint نحوه مشاركت استانداردهاي ايزو در غربالگري موفق سرطان سينه
share save 171 16 نحوه مشاركت استانداردهاي ايزو در غربالگري موفق سرطان سينه

:::::::::: تماس با ما :::::::::: :::::::::: درخواست خدمات :::::::::: :::::::::: خدمات ارزیابی :::::::::: :::::::::: اعتبار دهی ::::::::::


Copyright © 2012, Pajouhesh Industrial Services Processing Co. All Rights Reserved.

شماره نمابر جدید : 42693380 21 98+