بازدید کننده محترم، برای نمایش
بهترمتون
و رنگها در  وب سایت از
مرورگرفایرفاکس استفاده
نمائید.
درصورت نیازمی توانیداین
مرورگر
را از آدرس زیر دانلود نمائید.


نمونه گواهینامه ای ایی سی

  • بازدید امروز: 352
  • بازدید دیروز: 1800
  • بازدید هفته: 6684
  • بازدید ماه: 23468
  • بازدید سال: 255172
  • کل بازدیدها: 5089285


EUROPEAN  CERTIFICATION  GROUP
New Logo/ Trade Mark for European Certification Group

طلایی به رنگ آب: احیای فاضلاب به منظور آبیاری محصولات کشاورزی (بخش دوم)

 طلايي به رنگ آب: احياي فاضلاب به منظور آبياري محصولات كشاورزي (بخش دوم)  بشر از زمان سکونت اولیه خود همواره چرخه آب شناسی زمین را با استفاده از منابع طبیعی آب و اتلاف آن به عنوان فاضلاب، تغییر داده است. به هرحال در طول زمان میزان سرانه مصرف آب به طور چشمگیری افزایش یافته که منجر به کاهش میزان آب شرب و افزایش فاضلاب شده است.

در تعدادی از کشورها میزان فاضلاب نشانگر استفاده بیش از ۶۰ درصدی آب در مصارف خانگی است. کمبود شدیدآب، آلودگی منابع آب، مناطق شهری پر جمعیت و آبیاری زیاد محصولات کشاورزی- بیش از ۹۰ درصد منابع آبی در کشورهای خشک و نیمه خشک صرف کشاورزی می گردد- موجب کاهش آبرسانی شده است.

با کمیاب تر شدن آب، ضروری است کشورها تدابیری را برای به کارگیری فاضلاب بیاندیشند و این امر را به عنوان یک اولویت ملی در نظر گیرند.

 

 فواید و مضرات

 از دیدگاه ارگونومی، اصلی ترین محدودیت به کارگیری فاضلاب تصفیه شده در آبیاری کیفیت است. بر خلاف آب شرب قابل ارائه در مصارف خانگی و صنعتی، فاضلاب ممکن است حاوی مواد غیر ارگانیک بیشتری باشد (نمک محلول، سدیم، کلراید، بور، فلزات سنگین) که میتواند به گیاهان و خاک آسیب برساند. از سوی دیگر وجود مواد مغذی مانند نیتروژن، فسفر یا پتاسیم در فاضلاب تصفیه شده امکان صرفه جویی در استفاده از کود را فراهم می نماید.

 

به هر حال همیشه ماده مغذی الزاماً همه نیازهای محصول را برآورده نمی سازد و وجود آن به ساختار شیمیایی موجود در آب و فرایند به کار گرفته شده در تصفیه فاضلاب نیز بستگی دارد و در پایان به منظور جلوگیری از گرفتگی حاصل از جامدات بیولوژیکی که توسط خود آب تشکیل می شود، پاکسازی مداوم  لوله های انتقال آب الزامی می باشد.

 

 اطمینان از آبیاری سالم

 به منظور اطمینان از آبیاری سالم با فاضلاب تصفیه شده، ضروری است مولفه های زیر مورد توجه قرار گیرند:

 

 - رعایت شش شرط ذکر شده به منظور جلوگیری از انتقال بیماری

- پیروی از دستورالعمل های نگهداری و طراحی مناسب و اطمینان از عملکرد بلند مدت و مناسب سیستم آبیاری

- بررسی انطباق کیفیت فاضلاب تصفیه شده، خاک و محصولات، به گونه ای که از خاک مناسب که بر رشد محصول تاثیر ندارد، استفاده شود.

- اطمینان از انطباق کیفیت فاضلاب تصفیه شده و روش به کارگرفته شده برای ممانعت و یا کاهش آلودگی احتمالی زمین و یا منابع سطحی آب

- نظارت کامل بر استفاده از فاضلاب تصفیه شده به منظور اطمینان از عملکرد مورد انتظار سیستم

 

 یک منبع جدید ارزشمند

 به کاربران فاضلاب تصفیه شده توصیه می شود به منظور اطمینان از تداوم روشهای سالم سازی، از دستورالعمل جدید پیروی نمایند. در صورت به کارگیری مناسب دستورالعمل های جدید، فاضلاب تصفیه شده می تواند به منبع جدید ارزشمندی تبدیل شود که بر بهداشت عمومی و محیط زیست تاثیر منفی نداشته و یا حداقل تاثیر را داشته باشد.

 

بدنبال فعالیت های گروه ویژه اجرایی آب، هیات مدیره فنی ایزو تصمیم گرفته کمیته پروژه ISO/PC 253 را به کمیته فنی جدید با عنوان به کارگیری مجدد آب ارتقاء دهد.

 

منبع:مجله+ ISO Focus جولای/آگوست ۲۰۱۳ 

 مترجم:فاطمه مزینانی

ویراستار:کیواندخت پیرمحمدی(ISIRI.org)

pdf طلايي به رنگ آب: احياي فاضلاب به منظور آبياري محصولات كشاورزي (بخش دوم)  print طلايي به رنگ آب: احياي فاضلاب به منظور آبياري محصولات كشاورزي (بخش دوم)
share save 171 16 طلايي به رنگ آب: احياي فاضلاب به منظور آبياري محصولات كشاورزي (بخش دوم)

:::::::::: تماس با ما :::::::::: :::::::::: درخواست خدمات :::::::::: :::::::::: خدمات ارزیابی :::::::::: :::::::::: اعتبار دهی ::::::::::


Copyright © 2012, Pajouhesh Industrial Services Processing Co. All Rights Reserved.

شماره نمابر جدید : 42693380 21 98+