بازدید کننده محترم، برای نمایش
بهترمتون
و رنگها در  وب سایت از
مرورگرفایرفاکس استفاده
نمائید.
درصورت نیازمی توانیداین
مرورگر
را از آدرس زیر دانلود نمائید.


نمونه گواهینامه ای ایی سی

  • بازدید امروز: 352
  • بازدید دیروز: 1800
  • بازدید هفته: 6684
  • بازدید ماه: 23468
  • بازدید سال: 255172
  • کل بازدیدها: 5089285


EUROPEAN  CERTIFICATION  GROUP
New Logo/ Trade Mark for European Certification Group

سرگذشت استانداردهای غواصی

145 سرگذشت استانداردهای غواصیغواصی جهانی دور از دسترس را به روی بشر می گشاید. دریا و اقیانوس رازهای نهفته خود را در این سفر ماجراجویانه اکتشافی برای ما فاش می سازند. این شگفتی و زیبایی خطرات خود را نیز به همراه دارد. غواصی نه فقط برای غواصان بلکه برای محیط زیست نیز می تواند خطرناک باشد. اما با حفظ جانب احتیاط، می توان میزان خطر را به سطح قابل قبولی کاهش داد.

اما چگونه می توان احتیاط های لازم را تشخیص داد؟ در اغلب مکانهای غواصی، آموزش لازم نیز ارایه
می شود، اما اگر به تازگی وارد این حرفه شده اید انتخاب مربی مجرب بسیار مشکل است، شاید اولیتها را ندانید. سپس در جستجوی قیمت مناسب و مشورت با دوستان و کسب اطلاعات از اینترنت خواهید بود. اما عامل دیگری نیز وجود دارد که باید به آن توجه نمائید و آن استانداردهای بین المللی است.

این ماجرا در شهر وین – اتریش آغاز شد. این کشور کوچک محصور در خشکی جایگاه مستحکمی در تاریخ غواصی دارد. آقای Hans Hass پیشکسوت این رشته (که در ژوئن ۲۰۱۳ درگذشت) الهام بخش نسلی برای ورود به رشته ای شد که بعدها تبدیل به فعالیت غواصی تفریحی شد.

در سال ۱۹۹۴،‌ آقای Martin Denison کارشناس اتریشی – بریتانیایی، امتیاز تاسیس آموزشگاهی در اتریش با بهره گیری از سیستم آموزشی آمریکا برای آموزش مربیان و غواصان را دریافت نمود. این آموزشگاه کوچک گسترش یافت تا آنکه بر اساس قانون ورزشی جدید، کلیه مربیان ملزم به داشتن مجوز صادره از مقامات محلی به درخواست فدراسیون ملی مربوطه بودند. یعنی آنکه، کلیه اتریشهایی که در سیستم آموزشی آمریکایی آموزش غواصی دیده اند دیگر مجاز به آموزش غواصی نخواهند بود. آقای Denison برای رهایی از این مشکل به استاندارد اتریش (AS) مراجعه نمود. در آن زمان اغلب استانداردها، برای محصولات بود و غواصی اولین موردی بود که می شد به عنوان خدمات در نظر گرفت. استاندارد اتریش با بسیج کلیه ذینفعان صنعتی، یک استاندارد ملی برای غواصان و مربیان تدوین کرد که صدور گواهی را میسر ساخت. نتیجه این اقدام برای آقای Denison که از سیستم آموزشی آمریکایی استفاده می کرد آن بود‌ مادامی که وی مطابق با الزامات استانداردهای ملی جدید فعالیت کند مورد قبول مسئولان خواهد بود.

این نخستین گام در نیل به موفقیت بزرگ استانداردهای غواصی در استانداردسازی بخش خدمات بود. استانداردهای اتریشی هنوز کاملاً تکمیل نشده بودند که فدراسیون ورزشهای زیرآبی اروپا اعلام نمود تصمیم دارد قوانین متحد اروپایی برای غواصی و مربیان وضع نماید و استانداردهای منتشر شده اتریش مبنای شروع کار شد. گروه کاری جدید که مسئول تدوین این استانداردها بود، تبدیل به بزرگترین جامعه استانداردسازی با حدود ۳۵ نماینده از ۱۷ کشور شد.

کشورهای خارج از محدوده اتحادیه اروپا نیز ابراز علاقه نمودند و ایزو که قرارداد همکاری با CEN برای جلوگیری از موازی کاری امضا نموده نیز این استانداردها را تصویب نمود. در ۱۵ سال گذشته این استانداردها به صورت گسترده در مدارس آموزش غواصی در سرتاسر جهان استفاده شدند.

در حال حاضر در سیستم مورد پذیرش جاری صدور گواهی غواصی،‌ علاقمندان می توانند بهترین مرکز را در سرتاسر جهان انتخاب نمایند. استانداردها برای سازمانهای آموزش دهنده و ارایه کنندگان خدمات مبنایی برای استفاده از آخرین تجربیات برتر است. مربیان از استانداردهای ISO 24801، ISO 24802، ISO 24803، ISO 13289 و ISO 13970 برای جذب علاقمندان از سراسر جهان استفاده می نمایند.  

 منبع: مجله ISOfocus شماره ۳۳

 مترجم: سعید حسنی

 

pdf سرگذشت استانداردهای غواصیprint سرگذشت استانداردهای غواصی
share save 171 16 سرگذشت استانداردهای غواصی

:::::::::: تماس با ما :::::::::: :::::::::: درخواست خدمات :::::::::: :::::::::: خدمات ارزیابی :::::::::: :::::::::: اعتبار دهی ::::::::::


Copyright © 2012, Pajouhesh Industrial Services Processing Co. All Rights Reserved.

شماره نمابر جدید : 42693380 21 98+