بازدید کننده محترم، برای نمایش
بهترمتون
و رنگها در  وب سایت از
مرورگرفایرفاکس استفاده
نمائید.
درصورت نیازمی توانیداین
مرورگر
را از آدرس زیر دانلود نمائید.


نمونه گواهینامه ای ایی سی

  • بازدید امروز: 598
  • بازدید دیروز: 1150
  • بازدید هفته: 6174
  • بازدید ماه: 21962
  • بازدید سال: 255192
  • کل بازدیدها: 5091395


EUROPEAN  CERTIFICATION  GROUP
New Logo/ Trade Mark for European Certification Group

داستان باور نکردنی استانداردهای غواصی

 داستان باور نكردني استانداردهاي غواصيمی توان میلیون ها دلیل آورد که چرا استانداردها کلید صنعت گردشگری هستند، اما برخی اوقات، تنها یک داستان برای واقعیت بخشیدن به آن، لازم است. در اینجا داستان یک مرد، یک شرکت کوچک و یک استاندارد انقلابی که بزرگترین فعالیت صنعت گردشگری را در سراسر جهان، دگرگون ساخت،‌غواصی را بازگو می کنیم؛

داستان از وین، اتریش آغاز می شود. کشور کوچک محصور در خشکی که از جایگاه استواری در تاریخچه غواصی بهره مند است و این موضوع به زمانی باز می گردد که Hans Hass، پیشگام اتریشی غواصی (متوفی در سال ۲۰۱۳)، غواصی تفریحی را بنیان گذاری نمود.

در سال ۱۹۹۴، Martin Denison، کارشناس انگلیسی الاصل غواصی، کسب و کار منتخب خود را در اتریش با استفاده از سیستم صلاحیت آمریکایی برای آموزش غواصان و مربیان، برپا نمود. شرکت کوچک پیشرفت نمود تا به آنجا که قانون ورزشی جدیدی لازم شد که مربیان باید گواهی صادره توسط مراجع محلی با توصیه فدراسیون های ملی مرتبط را اخذ نموده باشند. این به آن معناست که اتریشی های تعلیم دیده در سیستم آمریکایی، حتی شاغلین در شرکت های دریایی نیز از آن پس قادر به آموزش غواصی نخواهند بود.

آقای Denison برای کمک به استانداردهای اتریش (AS) دست به کار شد. هدف اکثر استانداردها در آن زمان، کالاها بودند و غواصی به اولین نقطه تمرکز در حوزه خدمات تبدیل شد. AS ذی نفعان مختلف را در این صنعت بسیج نمود و استاندارد ملی را برای غواص و آموزش مربیان تدوین نمود که صدور گواهی را مقدور می ساخت. برای Martin این بدان معنا بود که حتی اگر از سیستم آموزش آمریکایی استفاده می نمود، تا زمانی که مطابق با الزامات استاندارد ملی جدید عمل می نمود، مربیان می توانستند توسط مراجع محلی تایید شوند.

اما این تنها شروع کار بود و استاندرادهای غواصی به زودی به یکی از بزرگترین موفقیت ها در زمینه استانداردهای بخش خدمات تبدیل شدند.

زمانی که فدراسیون (ورزش های) زیرآبی اروپا تصمیم به معرفی قوانین اروپایی معمول برای غواصی و مربیان آموزش غواصی گرفت، استانداردهای اتریشی به سختی تکمیل شدند. به جای بازسازی چرخ قدیمی، این استانداردها به استانداردهای سازمان استاندارد اروپا (CEN) نزدیک شدند که انتشار استانداردهای اتریشی را به عنوان نقطه آغاز انتخاب کرد. گروه کاری جدید سه استاندارد را تدوین نمودند که به بزرگترین استانداردها در اجتماع تدوین استاندارد اروپا تبدیل شدند که در حدود ۳۳۵ نماینده از ۱۷ کشور در این گروه کاری فعالیت داشتند.

به زودی کشورهای خارج از اروپا نیز ابراز علاقه نموده و استانداردها توسط ISO پذیرفته شدند که به واسطه آن توافق همکاری با CEN به منظور پرهیز از دوباره کاری ناموفق در این کار، حاصل شد. طی ۱۵ سال گذشته، استانداردها به صورت گسترده ای در مدارس غواصی سراسر جهان پذیرفته شدند.

برای مثال در یونان، پیشتر تنها ۱۶۰ کیلومتر از خطی ساحلی هزاران کیلومتری برای غواصی باز بود. اما این کشور جزو اولین پذیرندگان استانداردها بود و گواهی های آموزش و مراکز غواصی را اجباری اعلام نمود.

همچنین مصر نیز استاندارد ISO 24803 را برای ارائه دهندگان خدمات غواصی تفریحی زیرآب اجباری اعلام نمود، بیش از ۶۰۰ مرکز غواصی مورد بازرسی قرار گرفتند.

بار دیگر که به تعطیلات رفتید، به دنبال استانداردهای ISO 24801-X, iso 24802-X و ISO 24803 و نیز استانداردهای ایزو برای لوله های مخصوص تنفس در زیر آب با شماره های ISO 13289 و ISO 13970 باشید. اینها تنها چند نمونه از مثال های تاثیر استانداردها بر زندگی ما هستند.

 منبع: سایت ISO

مترجم:‌پریسا فقیهی

ویراستار:‌سعید حسنی(www.isiri.org)

pdf داستان باور نكردني استانداردهاي غواصيprint داستان باور نكردني استانداردهاي غواصي
share save 171 16 داستان باور نكردني استانداردهاي غواصي

:::::::::: تماس با ما :::::::::: :::::::::: درخواست خدمات :::::::::: :::::::::: خدمات ارزیابی :::::::::: :::::::::: اعتبار دهی ::::::::::


Copyright © 2012, Pajouhesh Industrial Services Processing Co. All Rights Reserved.

شماره نمابر جدید : 42693380 21 98+