بازدید کننده محترم، برای نمایش
بهترمتون
و رنگها در  وب سایت از
مرورگرفایرفاکس استفاده
نمائید.
درصورت نیازمی توانیداین
مرورگر
را از آدرس زیر دانلود نمائید.


  • بازدید امروز: 482
  • بازدید دیروز: 868
  • بازدید هفته: 9586
  • بازدید ماه: 56720
  • بازدید سال: 1337610
  • کل بازدیدها: 3485727

جهان از دیدگاه یورگن راندرس

Amani3 جهان از دیدگاه یورگن راندرسآقای یورگن راندرس یکی از نویسندگان مقاله تحقیقی با عنوان "محدودیتهای رشد" است. در این تحقیق سعی شده روشهای انطباق بشر با محدودیتهای حاصل از منابع محدود زمین شناسایی شود. این اثر به پر فروش ترین کتاب زیست محیطی عصر حاضر تبدیل شد. وی در سال ۲۰۱۲ یک بازنگری و به روز رسانی در این تحقیق که در سال ۱۹۷۲ انجام شد به عمل آورد و کتاب جدیدی منتشر کرد و در آن استدلال می کند بشریت در صورت اصرار بر مصرف گرایی بیش از حد و اتخاذ سیاستهای کوتاه مدت هیچ شانسی برای بقا نخواهد داشت.

وی در کتاب "سال ۲۰۵۲: پیش بینی جهانی برای چهل سال آینده،" سئوالات اساسی در خصوص بقای حیات سیاره زمین را مطرح می کند. مجله ISOfocus در شماره ۱۰۵ خود مصاحبه ای با وی انجام داده تا وی اطلاعات بیشتری درباره این تئوری انقلابی ارایه نماید.

شما یک دورنمای غم انگیز از آینده بشر در سال ۲۰۵۲ ارایه نمودید، دلیل آن چیست؟

من ۴۰ سال از عمر خویش را صرف انجام فعالیتهایی برای توسعه پایدار نمودم. اینک در کهنسالی قرار دارم و نتوانستم به آن اهداف دست یابم و شکست خورده ام. جهان امروز در مقایسه با چهل سال پیش، زمانی که من فعالیتم را شروع کردم از پایداری کمتری برخوردار است. به همین علت،‌تصمیم نگارش این کتاب به تدبیر خودم بود. ۲۰۵۲ صرفاً تشریح جهانی است که ما در جامعه جهانی برای چهل سال آینده خود تعیین خواهیم نمود.

شما ۲۰۵۲ را چگونه می بینید؟

رشد اقتصادی در کشورهای ثروتمند آهسته خواهد بود، بیکاری دائمی، تنشهای اجتماعی و بی عدالتی افزایش خواهد یافت – همه مشکلاتی که بوجود می آیند به دلیل آن است که ما نمی خواهیم رشد اقتصادی را مدیریت نمائیم. همه این موارد در برابر شرایط آب و هوایی که پیوسته در حال بدتر شدن است قرار دارد (مانند افزایش خشکسالی، افزایش سیلابها، گسترش آتش سوزی در جنگلها، افزایش آرام سطح آب دریاها و غیره). این اتفاقات گاه و بیگاه روی می دهند و هیچ الگویی برای پیش بینی آنها وجود ندارد و پس از مدتی این وقایع بسیار شدید و ترسناک خواهند شد. 

 چه اتفاقاتی در طول چهل سال آینده به وقوع خواهند پیوست؟
تصور نمی کنم چیزی در این چهل سال اتفاق بیفتند. خیلی ساده می توان در این باره کاری انجام داد. دقیقاً می دانیم برای کاهش برنامه آب و هوایی چه کاری انجام دهیم. مشکل آن است که هزینه انجام هر کاری بسیار بیشتر از انجام ندادن آن است. در نتیجه مردم به این راه حل ها نظر مثبت نخواهند داشت. به نظر من حقیقت تلخ این است که اغلب مردم کشورهای ثروتمند هیچ علاقه ای برای پرداخت هزینه بیشتر از میزان لازم برای حل کلیه مشکلات ندارند.

شما می گوئید ۲۰۵۲ را به خاطر خودتان نوشته اید،‌آیا دلایل دیگری هم برای نوشتن آن داشتید؟

امیدوارم به اندازه کافی متکبرانه و ناخوشایند باشد تا جامعه دموکراتیک را به خوبی تکان دهد و بالاخره کسی بگوید "دست بردار" – این نوشته ها بسیار احمقانه است. و البته این همان آرزو است. آیا موفق می شوم؟ نه تصور نمی کنم کسی برای این موضوع اقدامی نماید و متاسفانه شرایط بشر در سال ۲۰۵۲ در صورتی که امروز کاری انجام ندهیم خوشایند و مطلوب نخواهند بود. لیکن واقعیت وحشتناک این است که مردمی که در سال ۲۰۵۲ زندگی خواهند کرد – جوانانی که هیچ آینده ای برای آنها متصور نیستیم - ناگزیر از زندگی در واقعیت مجازی خواهند بود.

شما موافق مقررات هوشمند هستید،‌لطفاً در این مورد توضیح بیشتری دهید؟

من طرفدار بازار آزاد نیستم و معتقدم بازار آزاد نمی تواند مشکلات اساسی را حل نماید. من طرفدار دولت مقتدر و به ویژه مقررات عاقلانه هستم.

از نظر من، نقش ایزو بسیار مهم و سودمند است. اینکه استانداردهایی باشد و افراد را به حرکت وادارند "بستری برای یکپارچه­ سازی جهان زیر یک چتر" (حتی با هزینه بیشتر) شگفت انگیز است. وجود ایزو و توانایی آن در حفظ بقایش امیدوار کننده است و معنایش این است که جامعه دموکراتیک ما تصمیمات خود را بر مبنای مساوات و عدالت خواهد گرفت.

 منبع: مجله ISOfocus شماره ۱۰۵

 مترجم: سعید حسنی

 
pdf جهان از دیدگاه یورگن راندرسprint جهان از دیدگاه یورگن راندرس
share save 171 16 جهان از دیدگاه یورگن راندرس