بازدید کننده محترم، برای نمایش
بهترمتون
و رنگها در  وب سایت از
مرورگرفایرفاکس استفاده
نمائید.
درصورت نیازمی توانیداین
مرورگر
را از آدرس زیر دانلود نمائید.


  • بازدید امروز: 1706
  • بازدید دیروز: 1112
  • بازدید هفته: 9424
  • بازدید ماه: 61288
  • بازدید سال: 1344708
  • کل بازدیدها: 3481175

برچسب گذاری نانو برای مصرف کنندگان آگاه

 برچسب گذاري نانو براي مصرف كنندگان آگاهنانو ذرات، نانو لوله، نانو فیبر؟ فناوریهای نانو در حال نفوذ روز افزون در ساخت محصولاتی هستند که هر روز آنها را خریداری می نمائیم، ولی اغلب از وجود آن بی اطلاع هستیم. ایزو به منظور اطلاع رسانی به مصرف کنندگان از وجود چنین فناوریهایی، راهنمایی را تدوین نموده که تولید کنندگان در یک رویکرد هماهنگ نسبت به برچسب گذاری نانو محصولات نانو و محصولات تولیدی متاثر از فناوری نانو اقدام خواهند کرد.  مشخصات فنی راهنمای ISO/TS 13830:2013 فناوریهای نانو، راهنمایی برای برچسب گذاری داوطلبانه محصولات مصرفی نانو یا حاوی اشیاء نانو، قالب و اطلاعات متن برچسب محصولات مصرفی نانو یا حاوی اشیاء نانو را ارایه می دهد و توصیه می نماید در کنار درج سایر موارد عبارت "نانو" در برچسب محصول نیز درج شود.

این روش برچسب گذاری به مشتریان این امکان را می دهد تا با آگاهی تصمیم گیری نمایند. خانم Jean-Mark Aublant مدیر پروژه گروه کاری تدوین این راهنما تشریح نمود: در وهله نخست تولیدکنندگان،‌ خرده فروشان، صنایع بسته بندی و مدیران بازاریابی و در مرحله بعد کلیه ذینفعانی که خواستار کسب اطلاعات بیشتر درباره محصولات نانو هستند از راهنمای ISO/TS 13830:2013 استفاده خواهند نمود. این راهنما با ارایه اطلاع کافی و قابل اطمینان به مصرف کنندگان در اخذ تصمیم خرید و برآورده شدن انتظارات آنان کمک شایانی می نماید.  

بازار در حال گسترش  

فناوری نانو در رشته های علمی مختلف همچون الکترونیک،‌ مهندسی مکانیک، شیمی، بینایی و زیست شناسی رخنه نموده و مواد را در مقیاس نانو (مقیاس تقریبی ۱nm تا ۱۰۰nm) دستکاری می نماید. اگرچه فناوری نانو سبب ایجاد برخی نگرانیها شده اما زندگی را آسانتر کرده است. برای مثال قابلیت درمانی داروها، مقاومت الیاف لباس در برابر لکه ها و میزان مقاومت مواد خاص بهتر شده است.

خانم Jean-Mark Aublant می گوید: گسترش استفاده از فناوری نانو سبب شده تا بازار بی صبرانه منتظر دریافت این راهنما باشد. "نظر به تعهدات جاری و پشتیبانی از این صنعت نوپا و رو به رشد، ویژگیهای فنی مربوطه تنها در ظرف یک سال تدوین شدند. گروه های کاری ذینفعان مختلف، شامل تولید کنندگان محصولات نانو، مصرف کنندگان و مراجع قانونی در تدوین این راهنما مشارکت فعال و پر شوری داشتند."

وی اضافه نمود "مشخصات فنی ISO/TS 13830:2013 در تعریف، ایجاد و هماهنگ کردن یک مسیر قابل اطمینان کمک خواهد کرد تا اطلاعات دقیق به مصرف کنندگان و کاربران نهایی محصولات نانو ارایه شود. افزایش اطمینان مصرف کننده و گسترش بازار از نتایج تشریح منافع محصولات نانو است و هدایت مشتری جهت تامین انتظارات روزمره از اهداف این راهنما است".     

 

منبع: سایت ایزو

مترجم: سعید حسنی

ویراستار: فاطمه عرفانیان(isiri.org)

pdf برچسب گذاري نانو براي مصرف كنندگان آگاهprint برچسب گذاري نانو براي مصرف كنندگان آگاه
share save 171 16 برچسب گذاري نانو براي مصرف كنندگان آگاه