بازدید کننده محترم، برای نمایش
بهترمتون
و رنگها در  وب سایت از
مرورگرفایرفاکس استفاده
نمائید.
درصورت نیازمی توانیداین
مرورگر
را از آدرس زیر دانلود نمائید.


نمونه گواهینامه ای ایی سی

  • بازدید امروز: 142
  • بازدید دیروز: 1218
  • بازدید هفته: 6322
  • بازدید ماه: 22772
  • بازدید سال: 259592
  • کل بازدیدها: 5043291


EUROPEAN  CERTIFICATION  GROUP
New Logo/ Trade Mark for European Certification Group

ایزو در خدمت اهداف روز جهانی معلولان

 ايزو در خدمت اهداف روز جهاني معلولاناز سال ۱۹۹۲ سازمان ملل روز سوم دسامبر، ۱۲ آذر، را به عنوان "روز بین المللی معلولان" نامگذاری کرده و همه ساله شعاری را که بازتاب نیازها و ضرورت های معلولان است بر می گزیند. "با رفع موانع و گشودن درها، جامعه ای فراگیر برای همه بسازیم" شعار روز جهانی ۲۰۱۳ است.

طبق گزارش سازمان ملل ۱۵ درصد از جمعیت دنیا با انواع مختلف معلولیت دست به گریبانند که رقمی چشمگیر را شامل می شود. افراد معلول به عنوان بزرگترین اقلیت بشری برای مشارکت همه جانبه در جامعه اغلب با مشکلاتی روبرو هستند که معمولا از شکل فیزیکی محیط تا گستره فناوری های ارتباطی را در بر می گیرد.

سازمان بین المللی ایزو نیز با درک رسالت خود به عنوان یک نهاد پیشرو در استاندارد سازی همراستا با دیگر سازمان ها اقدامات چشمگیری را برای تحقق اهداف این روز در دستور کار خود دارد. نگاهی به کمیته های فنی ایزو و استانداردهای تدوین شده گواه این مدعاست.

علاوه بر کمیته های فنی نظیر TC22 (خودرو)، TC172 (اپتیک) و دیگر کمیته ها که با تدوین استاندارد یا استانداردهایی سهم خود را در مشارکت در این امر پرداخته اند، کمیته ها یا گروه های کاری در ایزو تشکیل شده که مستقیماً به مسایل معلولان می پردازد.

کمیته فنی ۱۷۳ با عنوان "وسایل توانبخشی برای معلولان (Assistive products for persons with disability) تاکنون ۷۲ استاندارد بین المللی در زمینه هایی نظیر صندلی چرخدار، عصا، سیستم های فنی و ارتباطی، و کیسه های ادرار منتشر کرده و تدوین ۲۱ استاندارد دیگر را نیز پیگیری می نماید.

افزون بر این در TC 122 (بسته بندی) گروه کاری ۹ "طراحی مناسب برای بسته بندی" مسئول طراحی بسته بندی کالاهای مختلف با هدف تسهیل استفاده افراد سالخورده و معلول از آن هاست.

با توجه به آگاهی روزافزون جامعه از نیازهای معلولان، تدوین استانداردهای کاربردی در طراحی فضاها، تولید کالا و ارایه خدمات به این افراد به بخشی از اولویت های سازمان ایزو و به تبع آن سازمان های ملی استاندارد در کشورهای دنیا تبدیل شده است. "به امید ساختن دنیایی با فرصت های برابر، برای همه".

 

نویسنده: کیواندخت پیرمحمدی(isiri.org)

pdf ايزو در خدمت اهداف روز جهاني معلولانprint ايزو در خدمت اهداف روز جهاني معلولان
share save 171 16 ايزو در خدمت اهداف روز جهاني معلولان

:::::::::: تماس با ما :::::::::: :::::::::: درخواست خدمات :::::::::: :::::::::: خدمات ارزیابی :::::::::: :::::::::: اعتبار دهی ::::::::::


Copyright © 2012, Pajouhesh Industrial Services Processing Co. All Rights Reserved.

شماره نمابر جدید : 42693380 21 98+