بازدید کننده محترم، برای نمایش
بهترمتون
و رنگها در  وب سایت از
مرورگرفایرفاکس استفاده
نمائید.
درصورت نیازمی توانیداین
مرورگر
را از آدرس زیر دانلود نمائید.


نمونه گواهینامه ای ایی سی

  • بازدید امروز: 292
  • بازدید دیروز: 1800
  • بازدید هفته: 6624
  • بازدید ماه: 23408
  • بازدید سال: 255112
  • کل بازدیدها: 5089225


EUROPEAN  CERTIFICATION  GROUP
New Logo/ Trade Mark for European Certification Group

اولین پیش نویس استاندارد بهداشت حرفه ای و ایمنی ایزو آماده ارایه است

اbold man اولین پیش نویس استاندارد بهداشت حرفه ای و ایمنی ایزو آماده ارایه است ستاندارد ISO 45001 که الزامات بهداشت حرفه ای و ایمنی را تعیین می کند به مرحله پیش نویس کمیته رسید.

پیش نویس این استاندارد که الهام گرفته از استاندارد OHSAS 18001 است، برای آن طراحی شده که شرکتها و سازمانهای سراسر جهان سلامت و ایمنی کارکنان خود را بواسطه آن تضمین نمایند. آقای David Smith رئیس کمیته تدوین استاندارد ISO 45001 در گفتگو با ایزو از این استاندارد جدید می گوید:

تفاوتهای اساسی میان استاندارد ISO 45001 و OHSAS 18001 چیست؟

در واقع این دو استاندارد یک هدف مشترک دارند و افرادی که با استاندارد OHSAS 18001 آشنا هستند بسیاری از مفاهیم این استاندارد ایزو برای آنان شناخته شده است. لیکن پیشرفتهای جالبی در رابطه با قوانین جدید تدوین استانداردهای بین المللی سیستمهای مدیریت بدست آمده. برای نمونه در حال حاضر بیشتر تمرکز بر متن سازمان و نقش قویتر مدیران ارشد و رهبری سازمان قرار دارد.

منظور شما از متن سازمان چیست؟

در استاندارد جدید،‌نگاه سازمان باید فراتر از مسائل اولیه بهداشت حرفه ای و ایمنی کارکنان باشد و ضروری است که انتظارات جامعه را نیز مدنظر قرار دهد. سازمانها باید به مسائل مربوط به پیمانکاران و تامین کنندگان مواد اولیه خود فکر نمایند، به مسائلی مانند اثرات فعالیت آنها بر محیط اطراف. این دیدگاه بسیار گسترده تر از تمرکز صرف بر کارکنان است و بدان معنی است که سازمانها دیگر نمی توانند فقط به مخاطرات احتمالی فکر کنند. 

نقش رهبری سازمان چه تغییری یافته؟

اصرار استاندارد ISO 45001 بر این است که کلیه جوانب بهداشت حرفه ای و ایمنی در کلیات سیستم مدیریت سازمان گنجانده شود،‌که این نیازمند پذیرش قوی استاندارد از سوی مدیریت و رهبری سازمان است. برای سازمانهایی که در حال حاضر این مسئولیت را به جای آنکه در کل فرآیند عملیاتی سازمان تعمیم دهند به یک مدیر ایمنی محول کرده اند، این استاندارد یک تغییر بزرگ به حساب می آید. استاندارد ISO 45001 می خواهد کلیه جوانب بهداشت حرفه ای و ایمنی، به عنوان جزئی از سیستم مدیریت سازمان درآید و دیگر موضوع اضافه شده به آن نباشد.

استاندارد OHSAS 18001 بسیار موفق بوده و به طور گسترده پذیرفته شده است. ضرورت تدوین استاندارد ایزو چیست؟

به دلایل مختلفی ما خواستار استفاده از سیستم ایزو هستیم. تعداد زیادی از سازمانها از استانداردهای سیستم مدیریت ایزو استفاده می کنند. پس یک ابزار بهداشت حرفه ای و ایمنی که بتواند به سهولت با این سیستم در هم آمیخته شود سبب تسهیل انجام امور خواهد شد. به ویژه آنکه تمرکز ما بر یکپارچه سازی آسان با استاندارد ISO 45001 است زیرا در سازمانهای متعدد به خصوص در شرکتهای تجاری کوچک، صرفاًٌ یک نفر مسئول مراقبت از ایمنی و مسائل زیست محیطی است. امیدوارم نام و شهرت ایزو به این استاندارد اعتبار لازم جهت پذیرش بین المللی آن را اعطا نماید.

نکته جالب دیگر در رابطه با این پروژه ایزو، مشارکت کشورها و سازمانهای متعددی از سراسر جهان است. ۲۰ سال پیش در اولین جلسه ای که تدوین استاندارد OHSAS 18001 در آن کلید خورد شرکت داشتم و شخصاً از اینکه مشاهده می کنم امروز کشورهای زیادی برای تدوین این استاندارد حاضر شده اند واقعاً هیجان زده ام. مشارکت کشورهای دنیا از قاره های اروپا، آمریکا، همینطور آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی به ما کمک می کند تا ابزاری را بوجود آوریم که برای همه کارآیی داشته باشد. کارشناسان سازمان بین المللی کار (ILO) ضمن مشارکت بسیار فعال خود، نظرات و دیدگاههای بسیار ارزشمندی داشته اند که به ما ارایه نموده اند.

البته با توجه به اینکه ذینفعان این استاندارد طیف وسیعی را در بر می گیرند، کار تدوین بسیار مشکل و اختلاف نظرها فراوان است. اما از مشاهده مشارکت گسترده افراد خوشحالم و امید دارم در مسیر درست تهیه ابزاری باشیم که همه سازمانها در هر چارچوب مقرراتی و در هر کشوری بتوانند آن را اجرا نمایند.

 

 

از مزایای استفاده از این استاندارد برای کاربران جدید بگوئید؟

 

اگر همانگونه که ما می گوئیم ساختار و سیستم را اجرا و به درستی عمل نمائید خطر احتمالی وارد شدن صدمه به افرادی که برای شما کار می کنند کاهش خواهد یافت. بر اساس آمارهای سازمان بین المللی کار که در سال جاری منتشر شده است،‌در سال ۲۰۱۳ در حدود دو میلیون و سیصد هزار نفر به دلیل حوادث کاری یا بیماریهای مرتبط با نوع کار، جان خود را از دست داده اند. این آمارها بسیار تکان دهنده هستند و مسئولیت عظیمی را متوجه جامعه می سازد. اجرای یک سیستم قوی مدیریت بهداشت حرفه ای و ایمنی به سازمانها کمک می کند تا آمارهای مرگ و میر و بیماریهای مرتبط با نوع کار را کاهش دهند. حتی از پرداخت غرامتهای سنگین و هزینه های بیمه دوری نمایند و در عوض کارکنان وقتی مشاهده می کنند که نیازهای آنان مورد توجه قرار گرفته، سبب می شود فرهنگ مثبت بودن در سازمان برقرار شود.

پیش نویس ISO 45001 آماده فروش است و با خرید آن امکان اطلاع از مطالب این استاندارد جدید پیش از نهایی شدن آن در سال ۲۰۱۶ را خواهید داشت.  

 منبع: سایت ایزو

 مترجم: سعید حسنی

 

pdf اولین پیش نویس استاندارد بهداشت حرفه ای و ایمنی ایزو آماده ارایه است print اولین پیش نویس استاندارد بهداشت حرفه ای و ایمنی ایزو آماده ارایه است
share save 171 16 اولین پیش نویس استاندارد بهداشت حرفه ای و ایمنی ایزو آماده ارایه است

:::::::::: تماس با ما :::::::::: :::::::::: درخواست خدمات :::::::::: :::::::::: خدمات ارزیابی :::::::::: :::::::::: اعتبار دهی ::::::::::


Copyright © 2012, Pajouhesh Industrial Services Processing Co. All Rights Reserved.

شماره نمابر جدید : 42693380 21 98+