بازدید کننده محترم، برای نمایش
بهترمتون
و رنگها در  وب سایت از
مرورگرفایرفاکس استفاده
نمائید.
درصورت نیازمی توانیداین
مرورگر
را از آدرس زیر دانلود نمائید.


نمونه گواهینامه ای ایی سی

  • بازدید امروز: 706
  • بازدید دیروز: 1150
  • بازدید هفته: 6282
  • بازدید ماه: 22070
  • بازدید سال: 255300
  • کل بازدیدها: 5091503


EUROPEAN  CERTIFICATION  GROUP
New Logo/ Trade Mark for European Certification Group

اندازه شناسی قانونی و سلامت

 اندازه شناسی قانونی و سلامترشد جمعیت، امید به زندگی طولانی تر، افزایش سفرها و تجارت های بین المللی و نوآوری در پزشکی، نیازهای روز افزونی را در سیستم بهداشت و درمان به وجود آورده اند.

در نتیجه، این سیستم ها با چالش های جدیدی روبه رو هستند، برای مثال پیچیدگی بسیار زیادی که در اندازه گیری ها با آنها مواجه می گردند.

هر اندازه گیری مربوط به بهداشت، یک روش از پیش تعیین شده را دنبال می کند: اندازه گیری ها می توانند ساده (مثل حرارت بدن، ضربان قلب و فشار خون یا میزان مواد فعال یک قرص)، یا پیچیده باشند (نظیر تعیین میزان اشعه ایکس یا دوز تشعشع اسکنر).

مطابقت تجهیزات آزمون و اندازه گیری با استاندارد ها یا ویژگی های موافقت شده، حیاتی است زیرا این امر نتایج یکسان، مستقل از مکان انجام اندازه گیری، را در بر دارد. دستورالعمل ها و آئین نامه هایی که تجهیزات و روش های پزشکی را پوشش می دهند تنها زمانی اجرایی هستند که اندازه گیری های استفاده شده برای بازبینی مطابقت آنها، دقت و صحت، قابلیت ردیابی براساس استانداردهای مرجع اندازه گیری مورد توافق بین المللی بوده و با استفاده از ابزارهای کالیبره شده صحیح و تایید شده اجرایی گردند.

کارشناسان ارزیابی ریسک و متخصصان پزشکی به اندازه گیری های صحیح مربوط به سلامت برای تشخیص بیماری ها، اقدامات لازم یا تجویز نسخه های لازم تکیه می کنند. موفقیت هرنوع معالجه در گرو تعیین میزان صحیح داروست.

تصمیمات حوزه پزشکی کاملاً براساس اقدامات پیشگیرانه در تعیین خط مشی است، این تصمیمات بر اندازه گیری های دقیق تکیه دارند و رویه های درمانی می توانند کاهش دهنده هزینه ها و تقاضاها در سیستم پزشکی باشند.

تجارت و سفرهای بین المللی ریسک شیوع بیماری های تهدید کننده سلامت انسان را افزایش می دهند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) قوانین سلامت بین المللی (IHR) را منتشر نموده که شامل مجموعه ای از قوانین بین المللی به منظور ممانعت و واکنش نسبت به ریسک های بهداشتی حاد منطقه ای، ملی و عمومی است که می توانند از مرزها فراتر رفته و سلامت مردم را در سراسرجهان به خطر اندازند.

سیستم اندازه گیری صوتی، یک عنصر ضروری در دستیابی به خط مشی پزشکی موثر است. عوامل ضروری برای چنین سیستمی عبارتند از؛

  • قابلیت ردیابی براساس سیستم یکاها، یا اندازه شناسی علمی (SI)
  •  اندازه گیری های تنظیم شده و ابزارهای اندازه گیری (اندازه شناسی قانونی)، و
  • اطمینان نسبت به نتایج آزمون ها و اندازه گیری از طریق گواهی، استانداردسازی، تایید صلاحیت و کالیبراسیون (اندازه شناسی صنعتی)

در سطح بین المللی، سیستم های اندازه گیری ملی باید سازگار و یکسان سازی شده باشند، همچنین اعتماد و پذیرش متقابل نیز در این حوزه لازم است. دفتر بین المللی اوزان و مقیاس ها (BIPM) به هماهنگی، تنظیمات یا حفظ تجهیزات مرجع بین المللی کمک می کند تا از حفظ قابلیت مقایسه ای بسیاری از استانداردهای ملی اندازه گیری که توسط موسسات اندازه شناسی ملی حفظ می شوند، اطمینان یابد. سازمان بین المللی اندازه شناسی قانونی (OIML) با مراجع ذیصلاح اندازه شناسی قانونی ملی برای تدوین قوانین یکسان در زمینه اندازه شناسی و ابزارهای اندازه گیری مورد استفاده در پزشکی همکاری می نماید.

کمیته بین المللی اوزان و مقیاس ها (CIPM) و OIML توافق نامه به رسمیت شناختن دو جانبه (CIPM MRA) و نیز توافق نامه پذیرش دوجانبه (MAA) را امضا نموده اند که در قالب آن سازگاری اندازه گیری و آزمون ها بیان شده است.

در نتیجه، بیماران، خانواده ها، تیم های پزشکی، جوامع و خط مشی گذاران می توانند نسبت به اندازه گیری ها و داروهای مربوط به سلامت،‌ در هر کجای جهان اطمینان داشته باشند.

 منبع: سایت OIML

 مترجم:‌ پریسا فقیهی

ویراستار: سعید حسنی(isiri.org)

pdf اندازه شناسی قانونی و سلامتprint اندازه شناسی قانونی و سلامت
share save 171 16 اندازه شناسی قانونی و سلامت

:::::::::: تماس با ما :::::::::: :::::::::: درخواست خدمات :::::::::: :::::::::: خدمات ارزیابی :::::::::: :::::::::: اعتبار دهی ::::::::::


Copyright © 2012, Pajouhesh Industrial Services Processing Co. All Rights Reserved.

شماره نمابر جدید : 42693380 21 98+